Sākumlapa‎ > ‎

Par lavandu

    

Smalki veidots violets ziediņš, izsmalcināti niansēts, spēcīgs un noturīgs aromāts – tā ir lavandas burvība. Ieraugot lavandu laukus, no sajūsmas aizraujas elpa, sirdi vienlaicīgi pārņem gan neizsakāms prieks, gan miers par neaprakstāmo skaistumu.

     Lavandu pazina jau Senajā Romā un izmantoja to skaistumkopšanā. Vēlāk tā izplatījās Eiropā. Kad tika atklātas lavandas ārstnieciskās un aromātiskās īpašības, to sāka audzēt lielos apjomos un pārdot. Mūsdienās lavandai ir ļoti plašs pielietojums – gan parfimērijā un kosmētikā, gan aromterapijā, gan medicīnā un arī kā košumkrūms audzēta dārzos.

Lavandas ziedu ķīmiskais sastāvs ir bagāts- ēteriskā eļļa, flavonoīdi, kumarīni, miecvielas. Ēteriskās eļļas ieguvei izmanto svaigus ziedus.

     Lavandai piemīt nomierinoša iedarbība, tā arī uzlabo miegu, iekšēji līdzsvaro, mazina garastāvokļa svārstības, remdē galvassāpes, veicina organisma aizsargspējas, ārstē ādas iekaisumus, veicina audu reģenerāciju, mazina nepatīkamās sajūtas kukaiņu koduma vietās, lavandas aromāts atbaida kukaiņus.

     Kaltēti lavandas ziedi jau izsenis tiek lietoti telpu aromatizācijai, lai aromatizētu drēbju skapjus un atbaidītu kodes, kā arī par piedevu ārstnieciskām peldēm. Ar kaltētu lavandu pildīts maisiņš zem spilvena veicina labāku iemigšanu un vienmērīgāku miegu. Arī lavandas ēteriskā eļļa ir vissenāk lietotais aromterapijas ekstrakts. Lavandas eļļa atšķaidīta nelielā daudzumā bāzes eļļas lieliski noder relaksējošai un nomierinošai ķermeņa masāžai.